top of page

JAK ODNALEŹĆ BOGA - INSTRUKCJA :)Poznanie odpowiedzi na pytanie - Czy Bóg istnieje naprawdę? - nie jest trudne! Bóg tylko na to czeka! Od czego zacząć?


1. Od zadania pytania: Boże czy Ty Jesteś?


To najprostsze, a jednak wcale nie takie łatwe zadanie. Po pierwsze - wymaga od nas odwagi - jeśli dostaniemy odpowiedź, nasze życie już nigdy nie będzie takie samo. Po drugie - cierpliwości - na odpowiedź możemy czekać, lub jej po prostu nie usłyszeć, lub nie zauważyć od razu. Czasami Bóg sprawdza nasze serce - czy rzucamy pytanie, ot tak z ciekawości, czy już jesteśmy gotowi, by Go poznać naprawdę. Po trzecie - wsłuchania się- w nas samych, w otaczający świat, w znaki. Po czwarte - gotowości - by usłyszeć, Jego głos, by zgodzić się na to, że po spotkaniu z nim nasze życie już nie będzie takie samo.


2. Od prośby: Boże daj mi znak, daj usłyszeć Twój głos.


To wymaga zaufania i wiary, zarówno do Boga, że Jest, że zechce wejść ze mną w relację, że mnie nie odrzuci, jak i zaufania do siebie - że dam radę Go rozpoznać, zobaczyć, zauważyć, usłyszeć. Dlatego niezbędny jest trzeci element

3. Od modlitwy: Boże udziel mi Twojego Ducha świętego, bym Cię dobrze zrozumiał i rozpoznał.

To wymaga pokory. Pokory, by mimo braku wiary w Niego, w to, że słucha, prosić Go i mówić do Niego. Bóg ceni pokornych, nie dlatego, że uniżają się przed Nim, ale dlatego, że przekraczają siebie, swój egocentryzm, swoją nieomylność, swoją “wszechwiedzę”, swoje “wiem lepiej”. Bóg nie pragnie pokory, bo myślimy, że “należy mu się cześć” , ale pragnie pokory, bo ona pozwala nam na poszerzenie perspektywy własnego JA.


Te trzy pierwsze elementy zawsze działają - Bóg marzy by się nam objawić, dać poznać, zaprzyjaźnić! Czasami działa delikatnie, a czasami, jak grom z nieba, przewraca nasze życie do góry nogami. Przychodzi w snach, przez innych ludzi, a czasem mówi bezpośrednio w naszym sercu. On chce nam dać pewność, że JEST. Co można zrobić dalej? 4. Słuchaj świadectw.

W Internecie jest wiele świadectw ludzi nawróconych. To umacnia nas w “poszukiwaniach”, w wytrwaniu na drodze przybliżania się do Boga, przekonuje, pokazuje jak Bóg był cały czas obecny w historii życia różnych ludzi. Pomaga spojrzeć na historię naszego życia, uczy czytać “Jego znaki i drogowskazy” Zapraszam do posłuchania np. świadectwa Brian Head Welch zespołu KoЯn

czy muzułmanki Padiny


5. Nawróć się - wyspowiadaj się, proś o wybaczenie

Jeśli jesteś ochrzczony i masz szczere pragnienie poznać Boga jak najszybciej i szczerze się z nim zaprzyjaźnić - spowiedź pomoże Ci zrzucić ciężar, który niesiesz. Tam najpełniej odczujesz Jego bezwarunkową miłość. Jeśli dawno nie byłeś w Kościele i zapomniałeś jak to się robi poszukaj w Internecie - jak się przygotować do spowiedzi. Możesz zajrzeć tu: https://www.laskawa.pl/rachuneksumienia Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na “kościół”, nie oskarżaj się. Odpuść. Przejdź do kolejnych kroków ku nawróceniu. Pamiętaj Bóg patrzy w serce człowieka, on WIE, czyta nasze intencje. Jeśli Twoją intencją jest wyznać Mu grzechy i prosić o przebaczenie, a lękasz się “księdza i spowiedzi” - na początek - możesz to zrobić w ciszy Twojego serca! On Cię wysłucha. Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Księga Koheleta rozdział 3)


6. Zacznij czytać Biblię


Na początku zacznij czytać Ewangelię i Nowy Testament. Na czytanie Biblii od początku (od Starego Testamentu) przyjdzie czas, kiedy Twoja wiara się ugruntuje, zyskasz wiedzę teologiczną. Ewangelie ukazują nam całą prawdę o Jezusie, a tym samym o Bogu. «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście (-) Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (Ewangelia Jana rozdział 14, wers 6-10)


online znajdziesz tu: https://biblia.deon.pl/


7. Słuchaj rekolekcji


Jezus mówił w przypowieściach «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!». Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Warto jest słuchać rekolekcji i różnych mądrych homilii. Ci co zgłębiają teologię, najlepiej tłumaczą, te metafory Biblijne, które mogą być dla nas nie do końca zrozumiałe. Polecam: o. Remigiusza Recława - SJ (Jezuitę) i kanał Mocni w Duchu https://www.youtube.com/user/MocniTV Osobiście uwielbiam o. Adama Szustaka (Dominikanina) i jego kanał Langusta na Palmie https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie Nieocenione były kazania ks. Piotra Pawlukiewicza (niestety już nieżyjącego). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę YouTube’a “Pawlukiewicz” https://www.youtube.com/watch?v=2IDREWEDoPA Polecam również abp Grzeorza Rysia,. prof. Jacka Salija, o. Leona Knabita, o. Wojciecha Jędrzejewskiego. Bogactwo naprawdę dobrych “kaznodziejów” w kościele, jest ogromne. Ważne, aby odnaleźć tego, którego kazania cię uskrzydlają, dodają Ducha, zachęcają do działania, zmiany, nawrócenia. Każdy znajdzie to czego szuka.


Jak będziesz gotowy - polecam rekolekcje wyjazdowe - zwłaszcza rekolekcje ignacjańskie https://jezuici.pl/rekolekcje/


Jest wiele rekolekcji tematycznych np. dla małżeństw, dla narzeczonych, dla singli, z modlitwą uwolnienia itp. Większość potrzebnych informacji na temat rekolekcji znajdziesz tu:


8. Módl się.


Tak jak potrafisz, po swojemu, w miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie, spokojnie. Opowiadaj Bogu wszystko co cię trapi, oddawaj mu wszystko co boli, zniewala. On to wie, ale to MY potrzebujemy uświadomienia sobie, że jesteśmy bezradni. To my potrzebujemy pomocy i wsparcia. Modlitwa, jest rozmową, dialogiem, budowaniem relacji. Dobra “pełna” modlitwa składa się z czterech części: - przebłagania - próśb o wybaczenie naszych grzechów, potknięć, złych uczynków - dziękczynienia - podziękowania za to co mam, co otrzymałem do Boga (talenty, rzeczy materialne, relacje z bliskimi), dostrzeżenie tego, jak hojnie jesteśmy obdarowani. - uwielbienia - to wychwalanie Boga za wszystkie Jego przymioty (miłość do nas, miłosierdzie, cierpliwość, delikatność, uważność, czułość, tkliwość, pracowitość, ofiarowanie, zbawienie nas, mądrość itp.). To trudne, na naszej początkowej drodze nawrócenia, bo też Duch Święty przyczynia się z nami do modlitwy uwielbienia, ale warto jej próbować, nawet jak początkowo czujemy pustkę i jesteśmy w stanie wykrztusić tylko “Jezu uwielbiam Cię” - proszenia - Bóg wie, czego potrzebujemy zanim Go o cokolwiek poprosimy, ale to my potrzebujemy wypowiedzieć nasze potrzeby, bo czasem ich sobie nie uświadamiamy. Zobaczenia, jak wiele mamy potrzeb, a jak trudno nam dziękować i wielbić Boga - uczy nas pokory i stawania w prawdzie o nas samych. Korzystaj z modlitw Kościoła: Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego, Litanii, nowenn


8. Czytaj


Czytaj, nie tylko Pismo Święte, możesz czytać Brewiarz (modlitwę kościoła na każdy dzień) i dobre książki. Czytanie to pogłębienie wiedzy, a wiedza to droga do mądrości. Szczęśliwy, kto mądrość osiągnął, mąż, który nabył rozwagi: bo lepiej ją posiąść niż srebro, ją raczej nabyć niż złoto, zdobycie jej lepsze od pereł, nie równe jej żadne klejnoty. (Przysłów 3; 13) Mądrość jest darem Ducha Świętego.


9. Szukaj wspólnoty


Samotne poszukiwanie, nie jest łatwe. Możemy się zniechęcić, zmylić drogę, pogubić się. Wspólnota, pomaga podczas upadków, nawet jeśli się od niej oddalisz, bracia i siostry modlą się za Ciebie, będą o Tobie pamiętać. We wspólnocie obnażają się nasze słabości i grzechy. Łatwo jest “być świętym” na pustyni naszego życia, ale jeśli wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi, którzy są grzeszni, tak jak my, którzy nas denerwują, których nie lubimy, konfrontujemy się z naszymi nieumiejętnościami i słabościami. Kościół jest bogaty we wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, Oaza, Neokatechumenat można wymieniać i wymieniać - lista jest długa. Różnią się duchowością, to znaczy sposobem i metodami poznawania Jezusa i Boga. Trochę więcej o wspólnotach znajdziesz tu: https://opoka.org.pl/biblioteka/D/DS/ruchy_nadzieja_kl.html


Warto zajrzeć na stronę internetową Twojej parafii, albo do niej wstąpić. Na tablicy ogłoszeń, zwykle są wywieszone wspólnoty jakie działają w danej parafii.


10. Odnów przyjaźń z Twoim Aniołem Stróżem i Twoim patronem Chrzcielnym i z Bierzmowania


Bóg w swojej dobroci dał każdemu z nas Anioła Stróża. To niezwykłe Inteligencje, które przewyższają nas mądrością i umiejętnościami. Dobrze jest korzystać z ich “rozumu”, konsultować się z nimi. Oni są z nami od naszego poczęcia w łonie naszych mam, przeprowadzają nas na drugą stronę, kiedy umieramy i jako pierwsi nas tam witają. Nie zapominajmy o nich!


Podobnie nasi święci patronowie - nasi orędownicy w niebie. Warto prosić ich o wstawiennictwo, kiedy się modlimy i pomoc, na drodze poznawania Boga.


11. Poznawaj żywoty świętych


Święci, to ludzie tacy, jak my, którzy odnaleźli w relacji z Bogiem tak wielką miłość, która pociągnęła ich do heroicznych czynów. Nie dla swojej chwały, ale na chwałę Boga. Zdarza nam się doświadczać, że dla tych, których kochamy chcemy zrobić wszystko, nawet jeśli jest to związane z wysiłkiem czy cierpieniem. Święci mieli taką relację z Bogiem. Ich miłość do niego była tak wielka, że przyjęli Jego wolę z ufnością, nawet jeśli zawiodła ich na śmierć. Święci mają swoje “obszary” działania, opiekują się praktycznie wszystkim: zdrowiem, śpiewem, biznesem, znajdowaniem rzeczy zagubionych, transportem, nauczaniem itp.


tu znajdziecie spis wszystkich świętych i błogosławionych (imponujący!) https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3


12. Wróć do Kościoła i korzystaj z jego bogactwa!

Liturgia w Kościele, obrzędy, sakramenty, nie mają znaczenia bez wiary. Są wtedy tylko pustymi obrzędami, jeśli jednak się nawracamy, jesteśmy na drodze poznawania Boga wówczas służą one do pełniejszego przeżywania naszej relacji z Bogiem i życia Jezusa Chrystusa. Zanim jednak skorzystasz z bogactwa kościoła, warto przygotować się do uczestniczenia w Spowiedzi Świętej i Mszy Świętej. Tu znajdziesz przewodnik po Mszy Świętej: https://www.youtube.com/playlist?list=PL_CpGvRKrIyDPmKhZIaxFbe4BiXkTovp213. Korzystaj ze specjalnych dobrodziejstw


Polecam Ci uczestnictwo w Mszy Świętych z modlitwą uzdrowienia i uwolnienia oraz z modlitwy wstawienniczej, czy modlitwy uwolnienia wg modelu 5 kluczy Neala Lozano http://dom.jezuici.pl/


14. Poszukaj przewodnika/ kierownika duchowego

Szukaj rady u każdego mądrego (Tob 4,18).


Kierownik duchowy pomaga znaleźć uprzywilejowane sposoby kontaktu z Bogiem i je wzmocnić. Wraz z Tobą odkrywa, gdzie Jezus mógł przychodzić, ale dotychczas był niezauważony czy nienazwany. Wspiera Cię na drodze wzrastania twojej wiary, pomaga rozwiać wątpliwości, rozeznać, w którym kierunku Bóg chce abyś podążał.


Z największą ostrożnością i starannością wybierzcie osobę, która będzie pewnym przewodnikiem na waszej drodze do świętego życia; “wybierajcie takie osoby, które umieją duszom o dobrej woli ukazywać drogę prowadzącą do Boga” (Św. Bazyli).

Więcej o kierownictwie duchowym przeczytacie tu: http://mateusz.pl/duchowosc/bs4-ffc-kdijz.htm


Czy jest więcej sposobów na odnalezienie Boga? Zapewne tak. Na koniec dla mnie najważniejszy: 15. Szukaj Go codziennie w Twoim sercu i znakach w ciągu dnia.


Jestem pewna, że Bóg jest cały czas obecny w Twoim życiu. Nigdy Cię nie opuścił, nie zdradził, nie zawiódł się Tobą. W chwilach szczególnie trudnych, niósł Cię na swoich ramionach. Dlatego najlepszym miejscem by Go spotkać jest twoje własne serce i życie. Warto do rana witać się z Nim i prosić o znaki i cuda. Warto od rana dziękować Mu za nowy dzień, za możliwość działania, robienia czegoś dobrego. Warto Go wielbić, za wszystko co otrzymaliśmy. W ciągu dnia znaleźć chwilę na przeczytanie choćby jednego zdania z Pisma Świętego, czy wysłuchania krótkiej katechezy. Można to robić w drodze do pracy, na spacerze, na fitness, na zakupach. Żadne miejsce Mu nie przeszkadza. On czyni małe cuda codziennie w Twoim życiu, proś Go aby to dostrzec.


Wszystkie modlitwy i to co potrzebne, aby spędzić dzień z Bogiem znajdziesz tu (również, jako aplikacja na smartfony)


Rada na koniec? Po prostu CHCIEJ i PRAGNIJ się przekonać o Jego istnieniu , a resztę Bóg zrobi za Ciebie :) Życzę Ci pięknego nawrócenia i wspaniałej, pełnej miłości relacji z Bogiem Trój jedynym i Matką Bożą. Zapraszam do grupy: Pragmatyk w poszukiwaniu Boga https://www.facebook.com/groups/pragmatyk/ Jak chcesz porozmawiać zapraszam do kontaktu: Magdalena Wołkowicz - Life & Business Advisor Warszawa, 10.04.202065 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page