top of page
edukacja 2_edited_edited.jpg

12 kroków

CUD Życia_logo_całe.png

 Idę z Tobą, byś doszedł do siebie.

ZMIEŃ W ROK, SWOJE ŻYCIE!

12 KROKÓW
PRZEMIANY Z BOGIEM 

PROGRAM TRANSFORMACJI WEWNĘTRZNEJ DLA KATOLIKÓW

Jak w 12 etapach, współpracując z Bogiem, dokonać zmian, aby Twoje życie stało się "święte", pełne radości, wewnętrznego pokoju i miłości. 

 

CHCESZ:

Odzyskać kontrolę nad swoim życiem? (pokonać trudności, bezsilność, strach)

Skutecznie budować dobre relacje? (stawiać granice, mądrze kochać, nie być ofiarą)

Poznać i pokochać siebie? (dbać o potrzeby, czuć swoją wartość, cieszyć się sobą)

Pogłębić relację z Bogiem? (poznać Go lepiej, ufać mu bardziej, żyć z Nim na co dzień)

Otrzymać konkretne narzędzia, które będą dla Ciebie fundamentem szczęśliwego życia?

 

​To ten program JEST dla CIEBIE.

PRAGNIESZ ZMIANY, ALE

Nie masz pewności, czy to dla Ciebie.

Masz obawy czy wytrwasz cały rok.

Dotychczasowe działania (modlitwy, terapie) nie przyniosły Ci oczekiwanych rezultatów.

Wierzysz w Boga, ale rzadko chodzisz do kościoła.

Masz w sobie dużo trudnych uczuć (lęku, złości, zniechęcenia....)

 

To ten program JEST dla CIEBIE

Prawie 10 lat temu byłam w takim punkcie, że myślałam o odebraniu sobie życia. Moje małżeństwo było dla mnie wielkim cierpieniem.

Nie dawałam sobie rady z własnymi emocjami i destrukcyjnymi zachowaniami.

Czułam się samotna, nie rozumiana, odrzucona. Myślałam, że Bóg chce dla mnie takiego właśnie krzyża, że taka jest droga chrześcijanina – prowadząca przez ból i trudne doświadczenia, a, że nie miałam siły go nieść, to byłam przekonana, że nie zasługuję na Jego miłość. Mimo, że regularnie uczęszczałam do wspólnoty i modliłam się, to obraz Boga, jaki wówczas miałam był fałszywy, tak jak i wiele moich przekonań dotyczących wiary, życia, innych i siebie samej. Bóg jednak całe życie był ze mną i walczył o mnie, choć, tego nie dostrzegałam. Uratowało mnie 12 kroków.​​

Program 12 kroków dla chrześcijan - Wreszcie Żyć

odmienił moje życie!

 

Program stał się dla mnie:

 • TERAPIĄ, podczas której zobaczyłam zranienia z dzieciństwa i schematy, które wówczas były moimi mechanizmami obronnymi, a w dorosłym życiu stały się zniewoleniem,

 • PODRÓŻĄ POZNANIA SIEBIE, odkrycia słabych stron i talentów, rozpoznawania potrzeb i realizowania ich w bezgrzeszny sposób, a przede wszystkim patrzenia na siebie z miłością, tak jak patrzy na mnie Bóg,

 • NAUKĄ ŻYCIA zgodnie z wolą Bożą, w rozeznawaniu i prowadzeniu przez Ducha Świętego

 • PRZEMIANĄ i głębokim WEWNĘTRZNYM UZDROWIENIEM, które wpłynęło na poprawienie moich relacji z innymi i wzmocnieniu poczucia wartości.

 • UCZENIEM SIĘ UWAŻNOŚCI i umiejętności kontaktowania się ze swoimi uczuciami, pragnieniami, emocjami oraz odpowiedniego reagowania w trudnych sytuacjach.

 • DROGĄ PRZEJMOWANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI za siebie i swoje życie, odważnego podejmowania decyzji, przyjmowania konsekwencji, wyrażania swojego zdania, bez lęku.

 • PRZEWODNIKIEM - jak żyć pełnią, szczęśliwie, odważnie, mocno, w dziękczynieniu Bogu

ręce_edited.png
ręce_edited.png
ręce_edited.png
ręce_edited.png
ręce_edited.png
ręce_edited.png
ręce_edited.png

I choć czasami czuję się bezsilna, to zyskałam pewność, że nie przechodzę przez trudności sama. Jest ze mną SIŁA WIĘKSZA OD MOICH PROBLEMÓW – Tato, Bóg, kochający mnie bezgranicznie. Jeśli trudno Ci widzieć miłość Boga w Twoim życiu dzisiaj, czego i ja doświadczałam, żyjesz wiarą na co dzień, ale jest w Tobie dużo lęku i niepewności, a może jesteś na bakier z kościołem, ale poznanie Boga Cię pociąga, to ja chcę być dla Ciebie przewodnikiem, który pomoże Ci rozpalić w sobie na nowo: radość życia, pewność siebie i ogień Bożej miłości.

Bóg nie pragnie cierpienia człowieka! 

 

​​Oto stoję u drzwi i kołaczę:
jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy,
wejdę do niego i będę z nim
a on ze Mną.

 (Ap. 3; 20)

 

 

Jestem certyfikowanym chrześcijańskim counsellorem, psychoterapeutą TSR, coachem i doradcą zawodowym. Aktualnie kończę również studia podyplomowe z psychologii klinicznej i jestem na I roku kierownictwa duchowego na UKSW. Pracuję od 10 lat z klientami w nurcie Psychoterapii Integratywnej, włączając za zgoda klienta do procesu terapii także uzdrawianie zranień duchowych i religijnych. 

Przez 5 lat posługiwałam Modlitwą Uwolnienia Lozano w Domu Miłosierdzia prowadzonym przez Ojców Jezuitów w parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Przez 30 lat byłam członkiem wspólnoty neokatechumenalnej w Kościele Św. Anny w Warszawie. Posiadam pisemne błogosławieństwo biskupa Michała Janochy dla działań ewangelizacyjnych.

Moi klienci mówią o mnie, że potrafię widzieć rzeczy, których większość nie dostrzega, przywracać nadzieję, tam, gdzie jej nie ma, kreować rozwiązania i pokazywać możliwości.

Motto, którym kieruję się  w pracy brzmi: „Scire verum est via ad Deum” (Poznanie prawdy, jest drogą do Boga), bo głęboko wierzę, że im bardziej odkrywamy obraz siebie i świata, oparty na Bożej prawdzie tym jesteśmy bliżej niego i stajemy się świeci.

 

 

"12 kroków nauczyło mnie wiele. Stało się moim przewodnikiem i pokierowało mną.

12 kroków dzięki którym, nauczycie się właściwie traktować siebie i innych, iść za swoim wewnętrznym głosem i zaufać Bogu. Warto te kroki postawić by pokonać strach przed życiem"  Susanne Huhn, autorka książki 'Wybacz sobie i zaufaj' (wydawnictwo KOS 2008)

Jezus_edited.jpg

​Co zawiera program 12 KROKÓW TRANSFORMACJI Z BOGIEM:

Ponad 150 stron materiałów w pdf, do pracy pomiędzy spotkaniami.

Kilkanaście konkretnych narzędzi/ ćwiczeń behawioralno coachingowych.

Kilkadziesiąt cytatów biblijnych, na których opieramy się w drodze.

Pigułki wiedzy z dziedziny psychologii, psychoterapii, neurobiologii i teologii.

Przykłady z życia i studia przypadków

Cotygodniowe spotkania warsztatowe małej grupie (do 10 osób) online, trwające 1,5 godziny

Wsparcie grupy na messengerze

Dodatkowe materiały audio i wideo, które uzupełniają omawiane treści, w formie linków

Będę Ci towarzyszyć w podróży w głąb siebie, byś zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego odnalazł/a swój prawdziwy obraz. Nauczę Cię, jak patrzeć na historię Twojego życia, jak na dar i błogosławieństwo. Pokażę Ci jak można żyć szczęśliwie, nie raniąc ani siebie, ani innych. Przeprowadzę Cię przez proces transformacji, byś nie tylko zmienił/a, to co jest grzeszne i zniewalające, ale byś odnalazł/a sens we wszystkim co Cię spotyka. 

Magdalena Wołkowicz - założyciel C.U.D.u życia

RUSZ ZE MNĄ W TĘ NIEZWYKŁĄ PODRÓŻ!

INWESTYCJA:
3600 brutto za 12 miesięcy z możliwością płatności
- w miesięcznych ratach po 300 zł,
- kwartalnie 4 x 870 zł (rabat 120 zł)

- w dwóch ratach 2 x 1650 zł (rabat 300 zł)

- jednorazowo 3000 zł (rabat 600 zł)
 

Zapraszam, do poczytania świadectw na końcu tej strony!

​Aktualnie prowadzimy nabór do grup marzec 2024:

 • PONIEDZIAŁKI 10.00 - 11.30

 • WTORKI 17.00 - 18.30

 • ŚRODY 19.00 - 20.30

zapisy: https://forms.gle/J5YvcAQg8s8NLXNt5

 

KTO PROWADZI

Magdalena Wołkowicz Life & Business Advisor - założycielka C.U.D.u Życia - Chrześcijańskiego Uniwersytetu Dobrego Życia czyli Centrum Integratywnego Rozwoju. Certyfikowany counsellor chrześcijański (Studium Counsellingu SPCh), terapeuta TSR, doradca zawodowy (Studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS, coach (Studium na Uniwersytecie Warszawskim), trener umiejętności psychospołecznych (Szkoła Trenerów House of Skills), certyfikowany assessor metodologii Assessment / Development Center, członek zarządu sekcji counsellingu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w latach (2014-2016). Posługująca modlitwą Uwolnienia wg 5 kluczy Lozano, w Domu Miłosierdzia przy parafii Św Andrzeja Boboli w Warszawie, 35 lat we wspólnocie neokatechumenalnej w parafii Św. Annie w Warszawie. Prywatnie żona jednego męża od 33 lat, mama dwóch dorosłych córek.

ZESPÓŁ WSPIERAJĄCY

Małgorzata Kałdowska - teolog, katechetka, psychoterapeutka (w trakcie Studium Psychoterapii Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich
w Warszawie). Inicjatorka licznych działań społecznych, koordynatorka wolontariatu jezuickiego w Toruniu. Przez kilka lat zaangażowana w posługę w Pomocy Duchowej Online. Posiada doświadczenie w przygotowywaniu do spowiedzi generalnej (z całego życia).

 

SUPERWIZOR

Paweł Surma - psychoterapeuta, superwizor, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Pracuje w Ośrodku Pomocy Psychologicznej "Bednarska" oraz jego filii na Wierzbnie w Warszawie. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy warsztatowej i trenerskiej z grupami. Zaangażowany w  życie Kościoła Katolickiego. Mąż, tata trójki dzieci.

AUTORYTET MERYTORYCZNY 

Ks. prof. dr hab. Romuald Jaworski - psycholog, psychoterapeuta, superwizor, obecnie kieruje Katedrą Psychologii Religii UKSW w Warszawie. Współinicjator powstania i wieloletni Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Autor licznych publikacji z psychologii i duchowości. Wprowadził do Polski warsztaty "Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia" - warsztaty dla chrześcijan, tłumacząc niemiecki podręcznik 'Endlich Lieben – Das 12 Schrotte Programm' (Helga Seekamp).

MW 2022.jpg
Małgorzata Kałdowska_edited.jpg
Paweł Surma.jpg
Ks Romuald Jaworski.png

12 kroków - harmonogram

I. Budowanie relacji z Bogiem

Krok ZERO – TĘSKNOTA. Uświadamiamy sobie, że jest w nas tęsknota za innym życiem niż to, które prowadzimy.

Krok PIERWSZY – UZNANIE. Uznajemy, że nie kontrolujemy naszego życia i w wielu obszarach jesteśmy bezradni.

Krok DRUGI – OTWARCIE. Przekonujemy się, że w naszych cierpieniach nie jesteśmy sami, towarzyszy nam Bóg.

Krok TRZECI – ODDANIE. Weryfikujemy nasz obraz Boga i oddajemy mu nasze życie w opiekę i prowadzenie.

II. Budowania relacji ze sobą

Krok CZWARTY – POZNANIE. Poznajemy siebie, dogłębnie i całkowicie,  z wadami, zaletami, schematami działania.

Krok PIĄTY – WYZNANIE. Stajemy w  prawdzie o sobie wobec samego siebie, drugiego człowieka i Boga

Krok SZÓSTY – GOTOWOŚĆ. Badamy swoją motywację do rezygnacji z tego co niepotrzebne i co nam nie służy.

Krok SIÓDMY – WSPÓŁPRACA. Rozpoczynamy przemianę naszego życia we współpracy z Bogiem.

III. Budowanie relacji z innymi

Krok ÓSMY – PORZĄDKOWANIE. Przyglądamy się skutkom naszych działań i ich konsekwencjom.

Krok DZIEWIĄTY – ZADOŚĆCZYNIENIE. Rozważnie naprawiamy błędy i wybaczamy krzywdy.

Krok DZIESIĄTY – CZUWANIE.  Żyjemy uważnie, korygujemy niepożądane nawyki i zachowania na bieżąco.

IV. Życie w pokoju i radości

Krok JEDENASTY – UTRZYMYWANIE.  Trwamy w zmianie przez ciągłe rozwijanie relacji z Bogiem.

Krok DWUNASTY – PRZEKAZYWANIE. Dzielimy się radością nowego życia, dajemy świadectwo miłości Boga. 

Krok W NIESKOŃCZONOŚĆ – WDZIĘCZNOŚĆ. Celebrujemy wdzięczność Bogu za przemianę naszego życia.

12 kroków - jak pracujemy?

 

Praca w programie przebiega dwutorowo:

 • staramy się codziennie  pracować z konkretnym Słowem Bożym oraz pytaniami pomagającymi
  w przyglądaniu się sobie i swoim sposobom funkcjonowania, wykonujemy także konkretne 
  zadania i ćwiczenia, pogłębiamy wiedzę psychologiczną słuchając materiałów audio i wideo,
  które otrzymujemy wraz z materiałami. Otwieramy się na codzienną modlitwę i pogłębianie relacji z Bogiem. Swoje spostrzeżenia zapisujemy, ponieważ ułatwia to późniejszą pracę w grupie.

 • swoimi przemyśleniami dzielimy się na spotkaniach w małej (do 12 osób) grupie, słuchamy wypowiedzi innych, w których staramy się odnajdywać siebie. Nasze spotkania odbywają się co tydzień, online na Google Meets, pod stałym linkiem.

12 kroków - jak wygląda spotkanie w grupie?

 1. Modlitwa - Każde spotkanie rozpoczynamy modlitwą. Codzienne troski i zmagania w procesie zmiany staramy się powierzać Bogu, jest to istotnym fundamentem dla całej pracy.

 2. Cel - Celem każdego spotkania jest wejście dany krok. Każdy uczestnik ma czas na wypowiedzenie się, jednak nie o wszystkim ze względów czasowych da się powiedzieć. Musisz zatem wybrać i przedstawiać to, co dla Ciebie szczególnie ważne w danym momencie. Osoba prowadząca może zadać Ci dodatkowe pytania, przedstawić sugestię, poprosić innych, jeśli się na to zgodzisz o komentarze czy dopowiedzenia. Zasadą pracy w grupie jest jednak nie dawanie rad, czy gotowych rozwiązań, ale raczej praca wewnętrzna, związana z refleksją dotyczącą tego - dlaczego potrzebuję rady? Dlaczego mam ochotę skomentować wypowiedź innego uczestnika? Jakie uczucia się we mnie budzą gdy słyszę wypowiedzi innych? Co się ze mną dzieje, jak mam poczucie, że za mało jest dla mnie czasu?

 3. Dzielenie się w grupie - Pracujemy w grupie w dwóch lub trzech rundach. Pierwsza runda rozmowy jest tematycznie otwartą rundą. Prowadzący może zadać różne pytania otwarte np. „Jakie doświadczenia ostatniego tygodnia są dla Ciebie teraz ważne?”. „Czy dostrzegasz rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a?”  Kolejne rundy, dotyczą zadań domowych i materiałów danego kroku.

 4. Zakończenie spotkania - To czas dzielenia się tym, co mnie dotknęło najbardziej na tym spotkaniu.

 5. Modlitwa -Spotkania kończymy modlitwą, która ma nas zachęcać do dalszej pracy w danym tygodniu.

 

12 kroków - jakie są reguły pracy w grupie?

 1. Mówimy tylko w swoim imieniu i za siebie np. „Ja tego nie mogę”

 2. Mamy prawo pozostawać przy swoich opiniach, wartościach, poglądach.

 3. Nie oceniamy i nie pouczamy innych, szanujemy swoja inność, nawet jeśli jest dla nas trudna.

 4. Uczymy się wolności, którą Bóg nam podarował, nawet jeśli ona sprawia, że chcemy tkwić w naszych zniewoleniach.

 5. Mamy wybór, aby ze spotkań wynieść tylko to czego potrzebujemy czy chcemy

 6. To, o czym rozmawiamy się w grupie, pozostaje jej tajemnicą, nie rozmawiamy o tym na zewnątrz. Nawet jeśli zaprzyjaźnię się z innym członkiem grupy, nie będę rozmawiać o tym co na grupie, mogę się dzielić jedynie swoimi refleksjami na własny temat.

 7. Budujemy atmosferę zaufania, a jest to możliwe jedynie w poszanowaniu intymności drugiego człowieka i zapewnieniu mu poczucia bezpieczeństwa.

 

12 kroków - skąd wziął się ten kurs?

Pomysł '12 kroków dla chrześcijan oparty jest na:

 • założeniach/ ramach programu  "12 kroków dla chrześcijan" (The Twelve steps A Spiritual Journey - Based on Biblical Techings), który z kolei powstał w oparciu o  amerykański program 12 kroków dla Anonimowych Alkoholików (wg Billa W – Williama Griffith’a Willson’a i dr Bob’a – Roberta Halbrook’a Smith’a), program czerpie również z doświadczeń niemieckich 'Endlich Lieben – Das 12 Schrotte Programm' (Helg’i Seekamp) pracy z grupami chrześcijańskimi, który został sprowadzony do Polski przez ks. Prof. Romualda Jaworskiego, a który funkcjonuje pod nazwą "Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia" (realizowany od 2008 roku w Pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej 12)

 • koncepcji Jana Pawła II dotyczącego integralności ciała, duszy i umysłu człowieka "Człowiek czyli ten, kto zna samego siebie".

 • Teorii Logoterapii Viktora Frankla (psychoterapeuty, twórcy trzeciego nurtu wiedeńskiej psychologii), który twierdził, że "motywacyjnym mechanizmem zdrowego psychicznie człowieka jest wola i sens życia".

 • psychologii pozytywnej i terapii TSR (skoncentrowanej na rozwiązaniu), które koncentrują się na odkrywaniu mocnych stron, talentów i rozwijaniu umiejętności, które prowadzą do jak najlepszego życia

 • duchowości Świętego Ignacego Loyolli (tzw. duchowości ignacjańskiej)

 • doświadczeniach własnych przejścia programu 'Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia' założycielki CUDu Życia - Magdaleny Wołkowicz i jej autorskich ćwiczeniach, opracowaniach i materiałach.

 

12 kroków - dla kogo ten kurs?

Ten kurs jest dla każdego, kto:

 • chce poznać swoje sposoby funkcjonowania i rozumowania,

 • dostrzega swoje słabości i nieumiejętności, ale nie wie jak sobie z nimi poradzić

 • czuje się bezradny w różnych sytuacjach

 • ma poczucie braku kontroli nad własnym życiem lub swoimi zachowaniami np. nie panuje nad czasem, jedzeniem...

 • nie czuje się szczęśliwy czy  spełniony

 • ma problemy w relacjach z bliskimi i znajomymi

 • ma wiele pytań do Boga i chciałby poznać odpowiedź

 • chce zmienić swoje życie, podnieść swoje umiejętności koherencji (dbania o dobrostan) i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych

 • chce pogłębić relację z Bogiem i lepiej poznać siebie


"Bezradność nie oznacza bezsilności. Nasza siła przemiany wypływa z nas i Boga, a każdy krok na tej drodze przybliża Cię do szczęśliwego życia!"

więcej
bottom of page