top of page

MIŁOŚĆ I INNE UCZUCIA

Święta, wszystko dookoła, każda marketingowa 'story' pokazuje nam miłość. Czasem myślę, że to słowo zupełnie straciło na wartości 💔

Dlaczego?

Bo wciąż wiele osób myli emocję z uczuciem. Stan emocjonalny wywołany określonym bodźcem z wyborem ❗️


Tak - MIŁOSĆ to WYBÓR📌


Tylko od Ciebie zależy czy takiego wyboru dokonasz.

Czy wybierzesz, że chcesz kochać. Chcesz odwzajemniać, chcesz dawać dobro, czy nie. Możesz czuć zupełnie inną emocję w danej chwili np. smutek, bo coś poszło nie tak, lęk przed czymś co Cię czeka, albo złość na otaczającą rzeczywistość, a jednak okazywać miłość, czyli kochać.

Emocje pojawiają się nagle, na skutek bodźca, który je wywołuje: zakochanie, zachwyt, radość, wolność, dobro, złość, zazdrość, aby jednak trwały dłużej i przemieniły się w stan uczuciowy - trzeba je podsycać, rozwijać je czyli dokonać wyboru, że się tego chce.

Bywa tak (zwłaszcza przy tych emocjach trudnych), że wyboru dokonujemy poza naszą świadomością - to dlatego niektórzy ludzie, nie mogą wybaczyć, przestać zazdrościć itp. Dopiero uświadomienie sobie emocji otwiera drogę do pracy z nią.


Jak rozwijać pozytywne emocje (lub wygaszać negatywne)?

1️⃣ Uświadom sobie CO czujesz w danej chwili (jaka emocja się we mnie pojawiła) - taką informację może dać Ci Twoje ciało (emocje zapisują się w ciele), głowa (jakie myśli Ci towarzyszą), serce (czego potrzebujesz w danej chwili?)

2️⃣ Zdiagnozuj - czy to tylko emocja powstała właśnie w oparciu o to co wydarzyło się teraz, czy może uczucie, które towarzyszy Ci dłużej?

3️⃣ Jeśli to "tylko" emocja - zastanów się czy chcesz ją zatrzymać i rozwijać, czy z niej zrezygnować? Aby to zrobić, trzeba przejść kilka etapów:

🔴 zaakceptować, tę emocję (jakakolwiek by ona nie była)

🔴 pobyć z nią, przyjrzeć się jej, opisać, narysować, zobaczyć jej plusy i minusy, skąd się wzięła

🔴 przyjrzeć się konsekwencjom jej trwania, gdybyśmy chcieli ją zachować, rozwinąć

🔴 podjąć decyzję woli - pozostawiam i nie wracam (zamykam ją w przeszłości, z której nie ma powrotu), czy rozwijam, pielęgnuję

4️⃣ Jeśli chcesz rozwijać daną emocję np. umiejętność kochania, warto przyjrzeć się przekonaniom, które mam na temat danego uczucia. To przekonania często blokują nasze możliwości działania i odbierają motywację. Popracuj z emocją szerzej - na skojarzeniach. np. miłość to: związek, relacja, oddanie, obowiązek itp. Jakie odkrywasz kolejne przekonania dotyczące w/w skojarzeń?

5️⃣ Odpowiedz sobie na kilka pytań

- Co Ci pomaga rozwijać dane uczucie? Trwać w nim?

- A co ci utrudnia? Co przeszkadza?

- Czego potrzebuję się nauczyć by np. kochać, albo się radować, albo mieć pokój wewnętrzny?

- Czy potrafię rozwijać to sam/a? Czy potrzebuję wsparcia?


Miłość - jak każde inne uczucie - to wybór. Twój własny.31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page